A hallgatók elsősorban Növénytan és Növényrendszertan tárgyak keretében látogatják a Georgikon Botanikus Kertet. E két tantárgy keretén belül a gyakorlatok egy része is itt zajlik és előre megadott, szakonként különböző fajlisták alapján történik az elő növényekből a számonkérés – szintén a botanikus kertben.
Az oktatási célt nemcsak az szolgálja, hogy a hallgatók megismerik az itt kitáblázott növényeket, hanem az is, hogy gondozzák, ápolják őket. Gyakorlati munka keretében kertészek, természetvédők, mezőgazdasági mérnökök végeznek saját maguk és a kert épülését szolgáló munkát. De nemcsak fizikai munkavégzésre van lehetőség: szak- és diplomadolgozatok is készülnek itt (pl. a "Vezető és taxon-lista a Georgikon Botanikus Kerthez" is szakdolgozat alapján készült), s üzemi gyakorlaton éves munkaszervezési és gazdasági elemzés is készült már.
A növénytan tantárgyak oktatásához szakonként kapcsolódó kultúrnövény fajismereti beszámoló anyagát képező gyűjtemény mintegy 100 taxont mutat be parcellákon. A természetvédelmi mérnök képzéshez elsősorban a rendszertani gyűjtemény, az arborétum és a védett fajok járulnak hozzá.
A hallgatók a gyakorlati képzésében is aktív szerepe van a kertnek.